„Boga nikt nigdy nie widział…” – mówi św. Jan. Jednak niewidzialny Bóg na różnie sposoby uwidacznia się w swoim objawieniu. Jak zauważa we wstępie do numeru Stanisław Łucarz SJ, czyni to najpierw w stworzeniu, w którym – zgodnie ze słowami św. Pawła – niewidzialne przymioty Boga „stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła”. W sposób szczególny zaś Bóg uwidacznia się w człowieku „stworzonym na obraz Boży”.
O sposobach owego uwidaczniania się oraz „widzenia” i doświadczania Boga przez człowieka piszą w numerze między innymi: Leon Nieścior OMI, odwołując się do perspektywy Ojców monastycznych; Maria Miduch, podkreślając, że nic nas nie zbliża do Boga tak jak Jezus i Jego dzieło; Dariusz Kowalczyk SJ w artykule o tym, jak zobaczyć Boga w Trójcy Jedynego; oraz Eryk Gumulak SJ przedstawiający, czym jest „widzenie Boga” w Księdze Hioba. W numerze zamieszczamy też dwie refleksje poświęcone twórczości Karola Wojtyły: Magdalena Siemion pisze o miłości objawiającej się w ludzkim ciele na podstawie teologii ciała Karola Wojtyły, a Katarzyny Dybeł – o człowieku poszukującym Stwórcy w poezji przyszłego papieża.
W numerze ponadto artykuły: Małgorzaty Syskiej SSMP o doświadczeniu Boga przez Maryję w życiu służebnicy Bożej Roberty Babiak; Marka Tomczyka OSPPE o przekraczaniu nocy ciemnej w doświadczeniu św. Matki Teresy z Kalkuty; Jacka Waligóry OFMCap o Chrystusie przychodzącym w ubogim bracie; Stanisława Jaromiego OFMConv o Bogu objawiającym się w przyrodzie; i ks. Jacka Kurzydły o świętych wizerunkach będących oknem na Boską rzeczywistość.
Dział główny zamyka poruszające świadectwo abp. Ihora Isichenki z Charkowa pt. „Twarzą w twarz ze śmiercią”, w którym Autor opisuje pierwsze dni po ataku Rosji na Ukrainę.
Zachęcamy także do lektury artykułów w pozostałych działach pisma. W „Duchowości Ćwiczeń” Tomasz Oleniacz SJ pisze o ignacjańskim „szukaniu Boga we wszystkim”. Z kolei w „Rozmowach duchowych” Dariusz Regucki, kompozytor, scenarzysta i reżyser filmowy, mówi o tym, jak pokazać Boga w filmie, a Robert Janusz SJ, pracujący w Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym, o poszukiwaniu Boga przez królową współczesnych nauk, czyli fizykę i astrofizykę.
W jednym z zamieszczonych w numerze tekstów czytamy, że nasze przybliżanie się do „widzenia Boga” jest tak naprawdę zbliżaniem się do Tajemnicy, ale to właśnie sam Bóg nas do tego zachęca. Mamy nadzieję, że numer letni „Życia Duchowego” będzie pomocny w owym przybliżaniu się, ponieważ „już w tym podejmowanym przez człowieka wysiłku może dojść do spotkania, które przemieni nasze życie”.
Informacja: Od numeru 115 „Życie Duchowe” nie będzie dostępne w sklepach EMPiKu. Zachęcamy do nabywania pisma przez Księgarnię Wysyłkową Wydawnictwa WAM.