Wiara, wieczność, objawienie… łaska, miłość, zbawienie… czystość, ciało, natchnienie… Czy do tych słów przywiązujemy jeszcze wagę? Czy treść, która je wypełnia, ma dla nas znaczenie? Czy w ogóle dobrze je rozumiemy? Czy to dla nas słowa wiary godne?
„Chcemy […] wziąć pod lupę trochę słów-tabletek, słów często aplikowanych naszemu duchowi. Próbujemy zbadać kilka z nich, przykładowych, by zachęcić do dalszego badania, szukania, docierania do pierwotnej świeżości” – pisze we wprowadzeniu do numeru redaktor naczelny pisma Jacek Siepsiak SJ.
Do głębi słów wymienionych na początku pomagają dotrzeć: ks. Przemysław Marek Szewczyk, Jacek Filek, ks. Grzegorz Strzelczyk, Wacław Oszajca SJ, ks. Mariusz Rosik, Maria Miduch, ks. Andrzej Muszala i Roman Zając. Ponadto w numerze także artykuł Marka Blazy SJ poświęcony chwale, refleksja Kaliny Wojciechowskiej o bojaźni Bożej i artykuł Jacka Siepsiaka SJ na temat rozumienia przez nas kary Boskiej. Ten swoisty „leksykon” zamyka tekst Stanisława Morgalli SJ o świecie – pojęciu „niejasnym i niekoherentnym, ambiwalentnym i zagmatwanym” oraz artykuł Stanisława Jaromiego OFMConv o życiu, trosce o nie i ekologii integralnej Papieża Franciszka.
W numerze także między innymi rozmowa z Romanem Zającem o aniołach – tych biblijnych, wiary godnych oraz propozycja medytacji ignacjańskiej „o słowach trudnych”.
Drogi Czytelniku, jeśli nie godzisz się „na słowa, które nie smakują, nie ożywiają, nie budzą nadziei”, „jakoś opisują rzeczywistość, ale nie zachwycają i niczego nie odkrywają”, zapraszamy do lektury zimowego numeru „Życia Duchowego”!