Zimowy numer kwartalnika „Życie Duchowe” poświęcony jest Ojcu Pio, spowiednikowi i kierownikowi duchowemu, mistykowi i stygmatykowi, którego 16 czerwca 2002 roku Jan Paweł II zaliczył do grona świętych.
O świętości Ojca Pio pisze w numerze między innymi Cezary Sękalski, który podkreśla, że istota świętości Ojca Pio tkwi przede wszystkim w ofierze, jaką całym swoim życiem składał on za grzeszników i dzięki której w sposób autentyczny upodobniał się do Jezusa Chrystusa.
Z kolei Bogusław Piechuta OFMCap, w wywiadzie na temat Modlitewnych Grup Ojca Pio, mówiąc o mistyce Świętego z Gargano, zaznacza, że jego życie „obala ogólnie przyjętą koncepcję mistyki”, według której zjednoczony z Bogiem mistyk nie dostrzega wokół siebie ludzi. Jak mówi ojciec Piechuta, Ojciec Pio „był blisko Boga, a jednocześnie trwał blisko człowieka jak sam Bóg”.
O wrażliwości Ojca Pio na innych ludzi, na ich potrzeby i cierpienie, pisze także Marek Miszczyński OFMCap w artykule poświęconym historii powstania w San Giovanni Rotondo Domu Ulgi w Cierpieniu. Założony z inicjatywy Ojca Pio szpital, zgodnie z jego słowami, miał być ulgą nie tylko dla ciała, lecz także dla duszy.
W numerze publikujemy również artykuły o nadzwyczajnych zjawiskach w życiu Ojca Pio, fenomenie stygmatów, rajskim zapachu, który często mu towarzyszył i prowadzonej przez niego walce duchowej. Naszym Czytelnikom proponujemy również medytację z Ojcem Piona podstawie fragmentu z Ewangelii opowiadającym o epizodzie w Cezarei Filipowej. Kilka punktów pomocnych w tej osobistej modlitwie zamieszczamy w nowym dziale naszego pisma zatytułowanym: „Pomódl się”.
Ponadto w numerze, w dziale „Duchowość Ćwiczeń”, publikujemy artykuł Jana Ożoga SJ o osobistych zapiskach św. Ignacego Loyoli zawartych w Dzienniku duchowym, a w dziale „Z historii duchowości” – artykuł Andrzeja Ruszały OCD poświęcony Teresie Wielkiej w pięćsetną rocznicę urodzin Wielkiej Mistyczki.
Polecamy również felietony wprowadzające nas w głębokie przeżywanie poezji, muzyki, filmu i innych muz.