Rozpoczęło się lato i wraz z jego początkiem pojawia się nowy, letni numer „Życia Duchowego”. Zwiastuje go już zielony kolor okładki, a na niej kwiat, zwany też kwiatem Ducha Świętego. To Habenaria radiata – kwiat rosnący w puszczy amazońskiej – jedna z najpiękniejszych orchidei świata, której kwiaty przypominają białego gołębia w locie.
W tym numerze chcemy z perspektywy Ducha spojrzeć na nasz stosunek do świata, zwłaszcza świata przyrody. Czy i jak chronimy ziemię, którą dał nam Pan, i co w tych działaniach nami kieruje? Motywy są tu kluczowe, gdyż jak czytamy we wstępie, „w ostatnich dziesięcioleciach troska o środowisko i spory naukowców zajmujących się ekologią tak się zaostrzyły, że przybrały charakter niemalże religijny i wniknęły we wszystkie dziedziny życia”. By uniknąć ideologizacji ochrony ziemi, warto patrzeć na świat oczyma Boga i zwracać się – jak w każdej sferze życia – ku Jego słowu. Taką perspektywę przyjmują nasi Autorzy, zapraszając do przemiany myślenia i serca, bo to „nie zmiany klimatyczne są najważniejszymi problemami środowiska, a ludzki egoizm, chciwość i pasywność” (James Gustave Speth).
Numer otwierają artykuły odwołujące się do Biblii. Maria Miduch ukazuje Boga jako miłośnika życia, który stworzył i kocha nie tylko człowieka, ale całe stworzenie. Dariusz Kowalczyk SJ pisze o trynitarnej mistyce stworzenia, nawiązując do żydowskiej teorii tzimtzùm, według której Bóg przed stworzeniem świata wycofał się, by zrobić miejsce dla nie-Boga. Wybór żydowskich komentarzy dotyczących stworzenia świata prezentuje rabinka Małgorzata Kordowicz. Z kolei ks. Mariusz Rosik wyjaśnia, jak winniśmy rozumieć zaproszenie Boga, by czynić sobie ziemię poddaną, a ks. Stanisław Haręzga ukazuje nadzieję przyszłej chwały płynącą dla całego stworzenia w wizji św. Pawła z Listu do Rzymian.
W numerze prezentujemy też spojrzenie na świat wybranych świętych żyjących przed wiekami i ludzi nam współczesnych, których podejście do stworzenia i troski o nie pozostaje cały czas aktualne i może być cenną wskazówką w działaniach na rzecz ekologii, w tym także ekologii ducha. Wśród tekstów na ten temat między innymi artykuły: Leona Nieściora OMI o przyczynku św. Augustyna do ekologii integralnej, Justyny Łukaszewskiej-Haberkowej o ekologii św. Hildegardy z Bingen, Stanisława Jaromiego OFMConv o „Laudato si’” i św. Bonawenturze, Pawła Hańczaka OCD o zachwycie nad światem świętych Karmelu, Roberta Danieluka SJ o wrażliwości na piękno stworzenia pierwszych jezuickich misjonarzy, Jolanty Koszteyn o Piotrze Lenartowiczu SJ, nazwanym przez Autorkę „Bożym przyrodnikiem”, oraz wspomnienie Magdaleny Jaroszewicz o ks. Romanie Rogowskim – mistrzu mistyki przyrody.
Wśród tekstów z innych działów numeru zachęcamy do lektury między innymi „uwag na marginesie” Józefa Augustyna SJ o deklaracji „Fiducia supplicans”, wywiadu z Michałem Gołąbem SJ, ratownikiem górskim i duszpasterzem ludzi gór, oraz w „Duchowości Ćwiczeń” artykułu Jacka Poznańskiego SJ, który w zarysie przedstawia ignacjańską duchowość stworzenia.
Zachęcamy do lektury, najlepiej na łonie przyrody, ale nie tylko… Mamy nadzieję, że ten numer pomoże nam wszystkim patrzeć na stworzenie oczami Boga i znajdować Go we wszystkim, jak tego pragnie nas nauczyć św. Ignacy Loyola…