formacja jezuicka

powiązane treści:

 1. Jezuita na froncie

  Z Andriym Zelinskym SJ, kapelanem wojskowym Ukraińskich Sił Zbrojnych, rozmawia Stanisław Łucarz SJ
  Z Andriym Zelinskym SJ, kapelanem wojskowym Ukraińskich Sił Zbrojnych, rozmawia Stanisław Łucarz SJ
 2. Nowicjat w czasach Facebooka

  Z Jakubem Kołaczem SJ, przełożonym Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, rozmawia Jacek Siepsiak SJ
  Z Jakubem Kołaczem SJ, przełożonym Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, rozmawia Jacek Siepsiak SJ.
 3. Odkrywać Boże działanie

  Trzydziestodniowe rekolekcje młodego jezuity
  Pamiętam, że kiedy po raz pierwszy pomyślałem o możliwości milczenia przez cały miesiąc, wydało mi się to czymś nierealnym. Było to jeszcze przed podjęciem zakonnej drogi życia – spojrzenie w okrytą mgłą tajemnicy przyszłość, wówczas z pozycji zewnętrznego obserwatora.
 4. Ojciec Święty ci błogosławi

  Ze Zbigniewem Góreckim SJ, rekolekcjonistą, rozmawia Józef Augustyn SJ
  W marcu 2014 roku minęła dziesiąta rocznica śmierci Stanisława Musiała SJ, który w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku wiele zrobił dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce. Ojciec Górecki, który poznał Stanisława Musiała w latach pięćdziesiątych, w wywiadzie dla "Życia Duchowego" wspomina m.in. czasy nowicjatu i studiów, które razem odbyli.
 5. Kiedy ojciec Bergoglio był naszym formatorem

  Z Humbertem Miguelem Yanezem SJ, dyrektorem Wydziału Teologii Moralnej na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, rozmawia Paolo Pegoraro
  Ojciec Humberto Miguel Yanez SJ opowiada o czasach swojego nowicjatu i zakonnej formacji, która odbył w szkole ojca Jorgego Maria Bergoglia. "Każdy, kto z nim rozmawiał, przynajmniej w tamtym okresie, pamięta jego przenikliwe spojrzenie i uważne słuchanie. A także jego słowa: zwięzłe, ale znaczące i głębokie" - mówi w wywiadzie dla jezuickiego pisma "Gregoriana".
 6. Wzrost, proces, przemiana

  Konferencja do jezuickich nowicjuszy
  Duchowość ignacjańska odsyła do trzech kluczowych słów. Pierwsze z nich to wzrost, który wiąże się z magis ("więcej") rozumianym nie jako więcej mnie, więcej studiów, więcej tytułów, prestiżu i siły, ale jako więcej Chrystusa, a mniej tego, co tylko moje. Paradoksalnie więc magis to umniejszanie się, które prowadzi do większej pokory i do większej służby, a to z kolei prowadzi do wzrostu.

Strony