okupacja niemiecka

powiązane treści:

 1. Pisma Korczaka z getta

  Niemal wszyscy słyszeli o „Starym Doktorze” idącym ciężkim krokiem, z pochyloną głową na czele dziecięcego pochodu ulicami warszawskiego getta, z Domu Sierot przy ul. Siennej 16 do zatłoczonych i wysypanych niegaszonym wapnem bydlęcych wagonów mających zawieźć ich do obozu zagłady w Treblince. Jak wkroczył na tę ostatnią w swoim życiu drogę?
 2. Mówili o nas: Partisanen! Banditen!

  Z Janiną Chmielińską SJK, uczestniczką Powstania Warszawskiego, rozmawia Józef Augustyn SJ
  W sierpniu 2014 roku mija siedemdziesiąta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji w letnim numerze "Życia Duchowego" publikujemy wywiad z s. Janiną Chmielińską, urszulanką, która w wieku niespełna siedemnastu lat brała udział w powstańczych walkach. W rozmowie z Józefem Augustynem SJ opowiada o dramatyzmie tamtych dni.
 3. Na przymusowych robotach w Niemczech

  Z Franciszkiem Wodą SJ, misjonarzem pracującym w Zambii, rozmawia Józef Augustyn SJ
  W rozmowie o. Franciszek Woda wspomina czasy drugiej wojny światowej, kiedy w 1943 roku, mając niespełna siedemnaście lat, został wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec. Z rodzinnych Mokrzysk niedaleko Brzeska trafił do gospodarstwa rolnego w Niederbachem 20 km od Bonn. Ojciec Woda wspomina niemieckich gospodarzy, warunki pracy i koniec wojny.