Zapewne każdy z nas w jakiejś formie czuł lub czuje się skrzywdzony i każdy potrzebował bądź potrzebuje wewnętrznego uzdrowienia z poczucia krzywdy. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak owo uzdrowienie osiągać, są artykuły zamieszczone w zimowym numerze kwartalnika „Życie Duchowe” poświęconym „Krzywdzie i przebaczeniu”. Już we wprowadzeniu do numeru Józef Augustyn SJ zaznacza, że „ludzka krzywda winna być traktowana przez nas jako zadanie”. Niejednokrotnie zadanie to wydaje się trudne, stąd też ważne, by krzywdę przyjmować w jedności z Chrystusem. Chrystus bowiem nie tylko wzywa nas do przebaczania „siedemdziesiąt siedem razy, ale także daje nam łaskę, byśmy mogli owo wezwanie wprowadzić w życie”.
O tym, jak przekraczać krzywdę i przebaczać piszą w numerze między innymi: Józef Augustyn SJ w artykule pt. Dynamika uzdrowienia z poczucia krzywdy, Stanisław Morgalla SJ w tekście będącym swoistym ABC przebaczenia oraz ks. Alfons J. Skowronek w refleksji poświęconej Jezusowemu żądaniu miłości nieprzyjaciół. Polecamy także artykuł ks. Jana Kracika pt. Gdy Kościół zaczął przepraszać ludzi, Janusza Salamona SJ o Holokauście i iluzji łatwego przebaczenia oraz Zofii Zarębianki Poeta pamięta – o przebaczeniu w oparciu o poezję Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta.
W „Duchowości Ćwiczeń” publikujemy między innymi artykuł Elżbiety Sujak pt. Poradnik dla kierownika duchowego, a w dziale „Modlitwa i życie” refleksję Stanisława Biela SJ zatytułowaną Ścieżkami przebaczenia, w której autor podkreśla, że proces przebaczenia „powinien iść w trzech kierunkach: w relacjach z Bogiem, z innymi ludźmi i z samym sobą”. W „Rozmowach duchowych” zachęcamy do lektury między innymi wywiadu z ks. Tomášem Halíkiem (Całe życie jest Bożą mową) oraz rozmowy z Henrykiem Pietrasem SJ, dyrektorem naczelnym Wydawnictwa WAM (O Wydawnictwie WAM).
W numerze zamieszczamy także świadectwa, felietony w dziale „Słowo, obraz, czyn” oraz recenzje interesujących książek.