Ojcowie Pustyni

powiązane treści:

  1. Jeść czy nie jeść?

    Ojcowie pustyni o jedzeniu, piciu i wstrzemięźliwości
    Post, zgodnie z prakty­ką Ojców, polega na tym, że się nie je – warto to podkreślić, bo wiele osób pragnie zredukować tę starożytną praktykę do nie­jedzenia cukierków bądź powstrzymywania się od picia kawy...
  2. Życie Duchowe • WIOSNA 118/2024

    Modlitwą i postem
    Ufamy, że w czasach, kiedy chrześcijański post, podobnie jak inne praktyki ascetyczne, wszedł w kryzys i zatraca się jego prawdziwy sens, refleksja podjęta w numerze stanie się przypomnieniem, po co pościć.
  3. Życie Duchowe • WIOSNA 102/2020

    Tęsknota za Schowanym
    Numer poświęcony jest tęsknocie za Schowanym. Pragniemy, choć nie widzimy. Może tu chodzić między innymi o Boga, który odpowiada na „nasze spodziewanie się, ale w sposób absolutnie niespodziewany”…
  4. Wyobrażenia – za i przeciw

    Prawdziwym zagrożeniem dla życia duchowego jest iluzja. Nie można w świecie iluzji realnie doświadczyć obecności Przedwiecznego, a co najwyżej popaść w obłęd. Wyobraźnia jest potężnym narzędziem modlitwy, jeśli prowadzi w głąb życia, pomaga uczestniczyć i pozostaje świadoma, że „cokolwiek pomyślisz o Bogu, to nie jest On”.
  5. Życie Duchowe • ZIMA 89/2017

    Czy kicz nas zbawi?
    Artykuły w numerze nie definiują jednak kiczu i nie chcą nikomu narzucać artystycznych czy duchowych smaków. Starają się natomiast opisać pewne zjawiska ważne dla naszego życia duchowego, ponieważ to, co nas otacza, ma na nie głęboki wpływ.
  6. Acedia i błogosławieństwo atakowanych przez zło świata

    Jezus, jak zapowiadał prorok Izajasz, rzeczywiście w miejsce ducha acedii daje nam pieśń chwały, pieśń, która brzmi przez wieki, stając się zadatkiem wieczności i przebóstwienia.

Strony