Słowo, obraz, czyn

W utworze „Wędrówka Trzech Króli” Eliota nie chodzi o opisanie tego, co przeżyli Trzej Królowie podczas podróży do Betlejem, ani o przeżycia poety, ale o inną podróż i innych podróżnych. Chodzi o czytelnika i o to, co wiersz w nim obudzi, do czego nakłoni, z czego wyzwoli i ku czemu poprowadzi...
Missa pro pace nie była pierwszym utworem religijnym w dorobku Wojciecha Kilara. Kompozytor nigdy nie ukrywał swego przywiązania do religii, a osobiste i społeczne wydarzenia po 1970 roku jeszcze tę więź pogłębiły.
„Credo Krzysztofa Pendereckiego streszcza nie tylko sposoby myślenia i kształtowania muzycznego, jakie europejska kultura muzyczna wytworzyła na przestrzeni minionego półtysiąclecia. Streszcza i syntetyzuje zarazem najbardziej własne odczucie i rozumienie funkcji wiary w życiu człowieka"...
Czy aby znaleźć Boga w filmie, trzeba żyć na głębokim poziomie? Czy jeśli to spełnię, to w każdym filmie znajdę Boga? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.
II Symfonia c-moll „Zmartwychwstanie” jest najczęściej wykonywanym dziełem Gustawa Mahlera. To jeden z najznakomitszych utworów podejmujących tematykę drogi od życia poprzez śmierć do zmartwychwstania.
Wobec prostoty i piękna śpiewów z Taizé trudno pozostać obojętnym. Istnieje dość dużo nagrań tych śpiewów, ale przemawiają one najbardziej do tych, którzy mieli okazję usłyszeć je na żywo, dołączyć się do śpiewu i pomodlić się nimi.