zasada i fundament

powiązane treści:

  1. Czym jest fundament Ćwiczeń duchowych?

    Fundament to sformułowana przez św. Ignacego misja życiowa człowieka. Każda poważniejsza organizacja dysponuje deklaracją działania i rozwoju. Opiera się ona na spójnym wyjaśnieniu tego, po co istnieje, do czego dąży, do kogo jest skierowana oraz jakimi środkami pragnie realizować swój cel. Podobnie jest z nami.
  2. Życie Duchowe • JESIEŃ 84/2015

    On i Ona, para chroniona
    Numer jesienny „Życia Duchowego” – w związku z odbywającym się w październiku 2015 roku synodem o rodzinie – poświęcony jest małżeństwu i rodzinie. Jak czytamy w słowie wstępnym do numeru, pismo „poszukuje duchowości pomocnej rodzinie” i „zaczyna od tego, co chroni małżeństwo” – od „wspólnej duchowości małżonków”.
  3. Vita Christi i Ćwiczenia duchowne

    Święty Ignacy Loyola długo i bardzo głęboko studiował "Wprowadzenie" do "Vita Christi" Ludolfa z Saksonii i pewnie – przynajmniej na początku – nawet nie zdawał sobie sprawy, jak bogate to dzieło pod względem treści oraz jak głęboko zakorzenione w Biblii i pismach Ojców Kościoła.
  4. Ćwiczenia duchowne porządkujące życie

    Celem "Ćwiczeń duchownych" św. Ignacego Loyoli jest „zdecydowanie się” na odniesienie zwycięstwa nad sobą samym i uporządkowanie własnego życia. Takie uporządkowanie nie może być jednak celem samym w sobie. Rekolektant już na samym początku "Ćwiczeń" musi wiedzieć, po co podejmuje tę trudną walkę.
  5. Życie Duchowe • ZIMA 69/2012

    Uzdrowienie wewnętrzne
    Zimowy numer „Życia Duchowego” (69/2012) poświęcony jest tematowi „Uzdrowienie wewnętrzne”. Publikowane w numerze artykuły mogą stać się pomocne w refleksji nad lekcją, którą niesie z sobą cierpienie, ale także nad szansą, jaką daje otwarcie na wewnętrzne uzdrowienie. W numerze publikujemy m.in. refleksję Stanisława Morgalli SJ o uzdrowieniu integralnym.