święto

powiązane treści:

  1. Meandry wyborów szabatowych

    Jest wiele meandrów szabatowych, choćby uprawianie hobby czy nagłaśniany problem handlu w niedzielę. Przyglądnięcie się im z obu stron to zawsze dobre ćwiczenie dla naszego sumienia. Czy osiągam cel szabatu? To pytanie nie powinno nam odbierać radości szabatowej, a z drugiej strony, jeśli się z nim nie skonfrontujemy, owa radość może się ulotnić.
  2. Krótka historia wypoczynku

    Kulturowe uwarunkowania i współczesne tendencje
    Pomiędzy sferą sakralną a profaniczną w życiu społecznym znajduje się czas odpoczynku. To, co przynależy do obowiązku pracy, zostaje zawieszone, a to, co zwykło się oddawać Bogu, już wypełniono. Wchodzimy w tak zwany wywczas, czyli w szczególną porę swobody, beztroski, często na łonie natury.
  3. Walka o szabat

    Tytułowa walka o szabat nie oznacza obecnie walki o prawo do odpoczynku. W tej ważnej kwestii właściwie nie musimy już walczyć, chyba że z samym sobą. I jako społeczeństwo, i jednostkowo posiadamy solidną wiedzę o potrzebie odpoczywania. Odpoczywanie jest dobre. Po prostu. Jest potrzebne.
  4. Życie Duchowe • LATO 87/2016

    Szabat do odzyskania
    Jak przeżywać niedzielę i jak uczyć się świętowania, by móc zgodnie z zaleceniami Ksiąg Wyjścia i Powtórzonego Prawa naśladować Boga odpoczywającego i Boga wyzwalającego? Między innymi na to pytanie odpowiadają artykuły i wywiady zamieszczone w letnim numerze "Życia Duchowego", który poświęcony jest tematowi: "Szabat do odzyskania" .