rozeznawanie powołania

powiązane treści:

  1. To moja rada, a nie nakaz Pana Boga

    Paweł zachęca wiernych do myślenia w kategoriach: co jest lepsze w ich konkretnej sytuacji, a nie co zakazane lub nakazane. Prosi i mobilizuje do rozeznania własnej drogi, aby wszystkiemu towarzyszył wewnętrzny pokój.
  2. Heroiczna kropla

    Z Nikolą Zgrzebnicką CMBB, pracującą w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Zgromadzenia Sióstr Serafitek w Białce Tatrzańskiej, rozmawia Anna Kluz­‑Łoś
    „Jak się oddać Bogu, to się oddać na przepadłe” – tak mówiła nasza błogosławiona siostra Sancja Janina Szymkowiak. To dobra dewiza. Jak się oddać Bogu, to oddać Mu wszystko. Nie obracać się wstecz, nie iść na boki.
  3. Powołanie do bycia singlem

    Chrystus zapewnia nas: Nie zostawię was sierotami: Przyjdę do was (J 14, 18). Singel nie został osierocony przez Boga. Chrystus przychodzi do nas pod postacią człowieka, który powołany do życia w samotności i naśladujący w tej samotności Mistrza, jest z nami i wśród nas. Bycie singlem to błogosławieństwo, jeśli pozostaje powołaniem i wyrazem świadomości, że jest się dzieckiem Boga.
  4. Życie Duchowe • LATO 55/2008

    Duchowość singli
    Letnie „Życie Duchowe” poświęcone jest „Duchowości singli”. W numerze m.in.artykuł Stanisława Morgalli SJ pt. "Kosztowny wybór", w którym autor przedstawia psychologiczne i duchowe konsekwencje życia singli, tekst Jacka Prusaka SJ o „powołaniu na singla” oraz Andrzeja K. Ładyżyńskiego, który zastanawia się, czy dziś możliwe jest „dobre życie razem”.
  5. Przypadek Sorena Kierkegaarda

    Soren Kierkegaard (1813-1855) nie był jedynym filozofem, który spędził życie samotnie, nie zakładając rodziny. Józef M. Bocheński OP twierdzi, że wielu wybitnych filozofów, na przykład Spinoza czy Kant, wybierało życie w celibacie. Czy więc Kierkegaard również został "singlem", jak byśmy dziś powiedzieli, w wyniku świadomego wyboru, podyktowanego profesją filozofa?