osiem błogosławieństw

powiązane treści:

  1. Życie Duchowe • LATO 115/2023

    Zobaczyć Boga
    Niewidzialny Bóg na różnie sposoby uwidacznia się w swoim objawieniu. Czyni to najpierw w stworzeniu, a w sposób szczególny Bóg uwidacznia się w człowieku „stworzonym na obraz Boży”.
  2. Słowa obietnicy

    Z profesorem Janem Grosfeldem rozmawia Stanisław Łucarz SJ
    Z profesorem Janem Grosfeldem rozmawia Stanisław Łucarz SJ.
  3. Ścieżka wiodąca do przebóstwienia

    Błogosławieństwa w Kościele prawosławnym
    Błogosławieństwa rozpoczynające Kazanie na Górze (por. Mt 5,1–7,28; Łk 6,17–49) w tradycji chrześcijaństwa wschodniego traktowane są jako przykazania Chrystusa. Została w nich zawarta nauka o istocie prawdziwego szczęścia chrześcijanina.
  4. Duchowość ośmiu błogosławieństw

    Próbując ująć syntetycznie duchowość ośmiu błogosławieństw, można powiedzieć, że to duchowość realisty i maksymalisty. Chrystus pokazuje ludziom, że człowiek jest w stanie wspiąć się na wyżyny ducha, jednak jednocześnie uświadamia, że może to kosztować człowieka bardzo wiele.
  5. Życie Duchowe • ZIMA 113/2023

    Szczęśliwy chrześcijanin
    Wraz z Chrystusem pojawia się nowa recepta na szczęście, która nie tylko nie stoi w sprzeczności z tą starotestamentalną, lecz jest jej kontynuacją i pogłębieniem. Jezus wykłada ową receptę w Kazaniu na Górze i to właśnie ono jest tematem numeru.
  6. On nas swoim ubóstwem ubogacił

    Chrystus nie tylko mówił do i o ubogich, ale sam był ubogi. Dlatego św. Paweł mógł napisać do Koryntian: "Znacie przecież łaskę Pana naszego, Jezusa Chrystusa, który będąc bogatym, dla was stał się ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić" (2 Kor 8, 9). Cóż oznacza ten chrześcijański paradoks ubóstwa? Jaka płynie z niego nauka o Bogu i o nas samych?

Strony