ikona

powiązane treści:

  1. Życie Duchowe • WIOSNA 114/2023

    Duchowość wcielona
    „Duchowość chrześcijańska może być tylko wcielona” – czytamy we wstępie do numeru, bo chrześcijaństwo jest przede wszystkim wydarzeniem, historią – szczególnym wejściem Boga w tę historię.
  2. Piękno niemocy

    Z Marcinem Świądrem OFMCap, ikonografem, rozmawia Jacek Siepsiak SJ
    Marcin Świąder OFMCap: "Dla mnie ubodzy są we współczesnym świecie ikoną Chrystusa".
  3. Życie Duchowe • WIOSNA 102/2020

    Tęsknota za Schowanym
    Numer poświęcony jest tęsknocie za Schowanym. Pragniemy, choć nie widzimy. Może tu chodzić między innymi o Boga, który odpowiada na „nasze spodziewanie się, ale w sposób absolutnie niespodziewany”…
  4. Hodegetria

    Hodegetria skupia się na geście Maryi wskazującej Dziecko, ale to jeszcze nie koniec ruchu. Oczy Chrystusa prowadzą nas ku twarzy Maryi, a oczy Maryi kierują się ku nam, jak to często bywa na takich obrazach. Ona zwraca się do nas – mówi do nas – a to, co ma nam do powiedzenia, wypowiada Jej prawa dłoń.
  5. Ikona Chrystusa Pantokratora

    W klasztorze św. Katarzyny na górze Synaj
    Jezus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym Człowiekiem. Ikona Pantokratora z klasztoru św. Katarzyny to zapis tych prawd. Ukazuje człowieczeństwo Syna Bożego i jest doskonałym opisem tajemnicy Jezusa Chrystusa. Anonimowy autor ikony zawarł w niej – bez posługiwania się bogactwem słów – fundamentalne prawdy wiary chrześcijańskiej.
  6. Ikony poradzieckiego człowieka

    Z Siergiejem Wandałowskim, ukraińskim artystą malarzem, pisarzem ikon, mieszkającym w Kijowie, w Ławrze Pieczerskiej, rozmawia Józef Augustyn SJ
    Siergiej Wandałowski w rozmowie o ikonopisarstwie mówi m.in.: "Ikonę pisze się po to, aby się modlić. Ikona zespolona z modlitwą staje się wypełnieniem, uosobieniem modlitwy. W swojej istocie ikona to objawienie Prawdy, duchowego obiektu, ale nigdy nie jest ona jego wyobrażeniem. Wyobrażenie bowiem zawsze pozostaje iluzoryczne".

Strony